Promocje
Natural Hi-Calcium Grit + Anyż 20kg (gruby)
Natural Hi-Calcium Grit + Anyż 20kg (gruby)
44,90 zł 42,00 zł
szt.
MINERAL TS minerały 100ml
MINERAL TS minerały 100ml
20,21 zł 18,72 zł
szt.
Biogreen (SODIAZOT) SYROP na nerki i wątrobę 100ml
Biogreen (SODIAZOT) SYROP na nerki i wątrobę 100ml
29,00 zł 26,10 zł
szt.
PROTEXIN AQUA BOOST flora bakteryjna+elektrolity 250g
PROTEXIN AQUA BOOST flora bakteryjna+elektrolity 250g
40,43 zł 35,50 zł
szt.
"Krzyżówka czy pokrewieństwo?"
"Krzyżówka czy pokrewieństwo?"
44,00 zł 41,50 zł
szt.
"Hodowla, loty, mistrzostwo"
"Hodowla, loty, mistrzostwo"
44,00 zł 41,50 zł
szt.
Co widać w oczach gołębi pocztowych?
Co widać w oczach gołębi pocztowych?
44,00 zł 41,50 zł
szt.
Loty dalekodystanosowe gołębi pocztowych. Piotr Patas
Loty dalekodystanosowe gołębi pocztowych. Piotr Patas
44,00 zł 41,50 zł
szt.
Dobry gołębnik pierwszy warunek sukcesu
Dobry gołębnik pierwszy warunek sukcesu
44,00 zł 41,50 zł
szt.
André Roodhooft Król Unii Antwerpskiej
André Roodhooft Król Unii Antwerpskiej
44,00 zł 41,50 zł
szt.
SIEGERTAUBEN 18 Vitamin konzentrat 100ml
SIEGERTAUBEN 18 Vitamin konzentrat 100ml
29,00 zł 24,65 zł
szt.
Producenci
Mapka dojazdu

Dobry gołębnik pierwszy warunek sukcesu

  • promocja
Dostępność: jest
Wysyłka w: 24 godziny
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 41,50 zł 44,00 zł 41.50
ilość szt.
dodaj do przechowalni
Ocena: 0
Producent: -
Kod produktu: D286-452A3

Opis

O gołębiach, o hodowli i o lotowaniu pisze się i mówi wiele. O gołębniku – znacznie mniej. Tymczasem mistrzowie podkreślają zgodnie, że oprócz jakości i walorów gołębia oraz umiejętności hodowcy, istotnym warunkiem osiągnięcia sukcesu w hodowli i lotach jest dobry gołębnik. Znany hodowca belgijski Staf Dusarduijn swego czasu miał powiedzieć tak:

        „Przeciętny ptak może osiągnąć znacznie więcej w dobrym gołębniku
niż wybitny lotnik w gołębniku złym„

        Czy tak jest w istocie? Czy jest to prawda? Można by mieć co do tego wątpliwości; zważywszy jednak, że gołębnik jest dla gołębia domem, w którym spędza on prawie całe swe życie, łatwo dojść do wniosku, iż – wobec tego faktu – wpływ gołębnika na gołębia musi być istotny. A zatem położenie gołębnika i warunki w nim panujące muszą wpływać na zdrowie ptaka, jego kondycję i w konsekwencji na formę lotową.

        Co to znaczy dobry gołębnik? Co rozumiemy pod tym pojęciem? Jakie warunki musi spełniać dobry gołębnik? Jaka jest optymalna wilgotność powietrza w gołębniku, jaka powinna być temperatura, jakie jest znaczenie świeżego powietrza, światła słonecznego, czystości w gołębniku? Tym pytaniom poświęcony jest pierwszy rozdział tej książki. Gdzie zbudować gołębnik? Jak duży powinien być gołębnik, by sprostać obecnym realiom panującym w naszym sporcie? Gołębnik strychowy, czy ogrodowy; który z nich lepszy? To kolejno rozważane kwestie. Następne rozdziały poświęcone są problemom budowlanym. A zatem: jakiej konstrukcji może być gołębnik, z jakich zbudować go materiałów? Rodzaje fundamentów, ściany, dachy, pokrycia dachowe, szczegóły konstrukcyjne, rodzaje podłóg, sufity, ruszty podłogowe – to kolejne tematy. Wiele miejsca poświęcono ważnej kwestii wykonania prawidłowej wentylacji w gołębniku. Dalej pokazano najważniejsze elementy podstawowego wyposażenia gołębnika: cele gniazdowe, siodełka wypoczynkowe, karmniki, pojniki, urządzenia wlotowo-wylotowe, instalacje. Pierwszą część książki zamykają: rozdział o gołębnikach korytarzowych i projekt gołębnika ogrodowego na 30 gołębi dorosłych i 30 młódków.

        W drugiej części opisałem doświadczenia na temat budowy, wad i zalet gołębników zebrane przez znanego – nie tylko w Niemczech – hodowcę gołębi pocztowych Gerharda Schlepphorsta. Jest on również wziętym artystą-fotografikiem. Od kilkudziesięciu lat fotografuje sylwetki gołębi i ich oczy w najsłynniejszych gołębnikach Europy; przede wszystkim w Niemczech, w Belgii i w Holandii. Zajęcie to dało mu sposobność zawarcia znajomości z najlepszymi hodowcami, podziwiania najwybitniejszych ptaków, jak również oglądania gołębników, w których one żyją. Jak sam pisze o sobie – wiele nauczył się w trakcie budowy, a następnie – modernizacji swoich gołębników, ponieważ pierwotnie nie były one wolne od wad; ale ponoć największe doświadczenie zdobył badając gołębniki hodowców, którzy przez lata nie mogli wznieść się ponad przeciętność, nie odnosili sukcesów lotowych, nie zdając sobie sprawy z tego, że chowają gołębie w złych warunkach. Schlepphorst trafnie diagnozował te przypadki i udzielał rad, w oparciu o które ich gołębniki były później modernizowane. Zmiany te zawsze prowadziły do poprawy klimatu w gołębnikach i dlatego miały pozytywne skutki. Po pewnym czasie wyraźnie wzrastała skuteczność lotowa, a nierzadko z przeciętnego gołębnika wyrastała wybitna hodowla.

        A oto niektóre rozdziały tej części:
- zorientowanie gołębnika względem stron świata,
- położenie i otoczenie gołębnika,
- ciepło i wilgoć w gołębniku sprzyjają rozwojowi drobnoustrojów chorobotwórczych,
- czy przeciąg lub kurz nagromadzony przez lata między dachówkami mogą być przyczyną biegunki?
- wadliwa wentylacja prowadzi do mylnej oceny gołębi
- gołębnik słynnego belgijskiego hodowcy Jos’a Thoné.

        Trzecia cześć książki poświęcona jest prezentacji gołębników kilku naszych polskich hodowców, którzy osiągają znaczące i wybitne wyniki lotowe. Sam byłem ciekaw, w jakich gołębnikach chowają gołębie mistrzowie. Czy odpowiadają one omawianym zasadom? Czy są wybudowane i użytkowane zgodnie z nimi? Czy są podobne do siebie? O to, czy są to dobre i zdrowe gołębniki – pytać nie trzeba. Zapewne takie są, skoro gołębie osiągają w nich znaczące wyniki lotowe! Przedstawiłem więc i omówiłem kolejno gołębniki Stanisława Turka z Czernichowa koło Krakowa, Zbigniewa Galosa z okolic Krakowa, Bogumiła Barczyka z Orzesza, Andrzeja i Michała Wiosnów z Wilczy koło Gliwic, a także gołębniki seniorów naszego sportu: Jan Fabiana z Dobrzenia Wielkiego i Jana Klumpa z Siołkowic Starych.

        Na koniec pokazałem pewien niewielki gołębnik; pokazałem go przede wszystkim dlatego, że jest taki mały, prosty, zwyczajny, i – co za tym idzie – tani; ale także dlatego, że jego właściciel, hodowca osiągnął w nim wybitne, wręcz spektakularne wyniki lotowe, bez przesady można powiedzieć – wyniki na poziomie europejskim. Gołębnik stoi w ogródku działkowym. Jest zbudowany z pojedynczych desek na piętrze ogrodowej altanki o ceglanych ścianach. Ma płaski dach pokryty ocynkowaną blachą falistą. Ma tylko nieco ponad 16 m2 powierzchni, a mieszka w nim obecnie 16 wdowców, 16 wdów i 20 młódków; razem są tam 52 ptaki. W tym roku lotowało tylko 16 wdowców. Przed kilkoma laty, mając nieco liczniejszy zespół lotowy, składający się wówczas z 24 wdowców hodowca pokazał, że w ogródku działkowym w takim oto gołębniku, można zdobyć mistrzostwo oddziału, mistrzostwo rejonu – dwukrotnie, mistrzostwo okręgu i mistrzostwo Polski – również dwukrotnie! Przypadek ten dowodzi, że aby zostać mistrzem wcale nie potrzeba gołębnika zbudowanego z drogich materiałów, z wyszukanymi ozdobami, z bogatym wyposażeniem. Dobry gołębnik może być prosty i tani, urządzony własnym sumptem, z wyposażeniem „własnej roboty”. Co więcej; sukces wielkiej miary można osiągnąć małym stadem, w prostych warunkach bez bogatego zaplecza, aczkolwiek obecne zasady współzawodnictwa u nas w Polsce temu nie sprzyjają, bo preferują hodowle masowe; bo jeśli już jakaś mała hodowla zdoła osiągnąć wybitny wynik na szerszej arenie, to trudno go powtórzyć, a zwłaszcza „utrzymać się na fali” przez dłuższy okres czasu, przez kilka lat z rzędu.

        W podsumowaniu starałem się przedstawić najistotniejsze sentencje tych rozważań, a wśród nich trafne sformułowania Gerharda Schlepphorsta, którymi zamknąłem jego raport o gołębnikach. A oto one w wolnym przekładzie. Doświadczenia wielu lat wskazują niezbicie, że warunki panujące w gołębniku zasadniczo wpływają na zdrowie gołębia, a tym samym na jego kondycję fizyczną i wyniki lotowe. Nie przypadkowo najwybitniejsze lotniki – w zdecydowanej większości – objawiają się w gołębnikach suchych, dobrze wentylowanych, spełniających wszystkie warunki sprzyjające ich dobremu samopoczuciu i zdrowiu. Nie chodzi tu bynajmniej o jakiś superkomfort i wyszukane piękno. Chodzi raczej o funkcjonalność i zdrowe warunki. Światło i dostatek tlenu – ale bez przeciągów – to największa i jedyna tajemnica w drodze do sukcesu. Kto w gołębniku nie zapewni gołębiom tych warunków, ten może ustawicznie sprowadzać ptaki z najwybitniejszych hodowli, próbować wszystkich metod lotowania, systemów karmienia, w tym także najrozmaitszych trików i tajemnych środków, a mimo to nigdy nie osiągnie sukcesu!!!

        Książka ma objętość 214 stron; w tym 185 rysunków i fotografii

Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl